Historie

 Bílé Skály

Životopis osady Bílé Skály

 

Osada Bílé Skály byla založena v roce 1958 partou trampů z Kralup nad Vltavou v údolí rozkládajícím se mezi Konrádovem a Tuboží v kokořínském kraji. Dnes lze na turistické mapě, kousek od skalního města, možno najít Údolí Bílých Skal, kde se nachází náš domovský trampský kemp. Kemp osady, po které údolí v dobách, kdy se zde mapovala turistická značka, dostalo nakonec i jméno. 
Vždy první sobotu v září zde vzplane výroční oheň a v roce 2008 tomu bylo už padesát let, kdy se Kralupští trampové poprvé sešli k zakládajícímu potlachu. Osadu založil Mudr. Rostislav Jezvina - řečený Redy. Mezi první členy osady patřili Quonáb - Jan Pojkar, Honza Bílek, Láďa Procházka, Jarek Bareš, Jarda Kohout - Zlaťák a další a další a o něco později, asi v roce 1959 byla přijata do osady dokonce i dívka, Merry - Marie Šebestová. Postupem času se parta Bílých Skal dále rozšiřovala. Mezi takzv. novou osadní vlnu, asi od roku 1964, patří bratři Hoby - Jirka Humhal a Zolly - Zdeněk Humhal a také Georgio - Jirka Kuhn a další a další. To už byli ale kluci z Prahy a původní jméno Bílé Skály T.O. K. /Kralupy/ se přejmenovalo na Bílé Skály T.O. Praha.
Původní parta jezdívala do malé pronajaté místnosti za stodolou u báby Mečířové v Konrádově. Později se jezdívalo na Tarzana, na malou trampskou osadní chatu, která stávala v lese u rybníku Stříbrňák. Dodnes si místní pamatují naše kovbojské bály, svatby, Mikulášské nadílky, závody kár, trampské večery a potlachy, prostě akce vždy pořádané nejen pro nás a naše děti a známé, ale také pro děti místních usedlíků i lidiček ze širokého okolí. Patřily sem i lesní brigády a hraní při různých akcích všech místních organizací, ať už to byli myslivci, rybáři, hasiči nebo jenom chalupáři a chataři. V Praze jsme zase organizovali hudebně taneční parníky, vánoční sleziny, různé besídky pro děti našich zaměstnavatelů, výlety a autobusové zájezdy po pamětihodnostech celé republiky a v neposlední řadě vandry a zimní lyžařské pobyty na horách. Byla to ale například i JSPéčka /Jen Silní Přežijí – šílené dálkové pochody bez jídla a pití/, vlaky - putování po železnicích coby hoboes a jiné a jiné akce, na které si už snad ani nevzpomenu, ale všechny jsou podrobně zachyceny v našich "zatím" sedmi osadních kronikách.
Tarzana, naší milou trampskou chatičku, jsme museli po roce 1989 vrátit synovi původní majitelky. Nikdy tam sice nejezdil a dnes již chata ani neexistuje, ale vrátit jsme jí přesto museli. Do našeho kokořínského kraje ale patříme a jezdíme dál. Scházíme se zde v obci Ráj, v občerstvení „U Weinlicha“. Nějaký čas jsme jezdili ještě na Kozí Hrádek do Libovic, neboli Blechárnu, nebo také k Bráškovi na kdysi též naší tramskou chatu "Na Předklonu" do Brusného. V dnešní době si někteří z osadníků koupili či pronajali pozemky ve Mšeně a postavili si zde chaty v údolí za koupalištěm. Tato část osady tráví volný čas především tam, ale dodnes se scházíme každý čtvrtek v Malešicích, v restauraci „U Kladiva“. Prošli jsme i několik hospod na Žižkově, na Vinohradech a dokonce i na Vyšehradě, ale nakonec jsme se vrátili zase zpátky ke Kladivu.
Máme vlastní hudební skupinu stejného jména jako osada, tedy Bílé Skály, a v letech 1995 - 2000 se nám podařilo vydat celkem 6 CD a MC a jedno DVD. V dnešní době ale již veřejně nevystupujeme a hrajeme pouze pro sebe a své kamarády na slezinách. 
V osadě nás k dnešnímu dni je více než 48, ale více o všech osadnících se určitě dočtete pod záložkou OSADNÍCI. Tak snad na nikoho nezapomeneme a jestli ano, předem se všem omlouvám.
A to je asi tak vše, co Vám mohu k naší osadě takhle stručně napsat.

Michal Kočí - Bukvička.

Vaše vzkazy

 

Doporučujeme

Copyright © 2023 BileSkaly.cz. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.